0

Beş duyu organımızdan biri olan işitmede ortaya çıkan sorunlar, günlük yaşamı aksatıcı etkenlere sahiptir. İşitme eylemi, anlık gerçekleşen olaylar silsilesi sonucu oluşuyor. Kulak kepçesi, anten vazifesi görerek sesleri toplayıp dış kulak yoluna, ardından da kulak zarının üzerine iletiliyor. Burada oluşan titreşimler; çekiç, örs ve özengi kemikleriyle iç kulağa aktarılıyor. İç kulaktaki sıvılarda bulunan dalgalar, sesleri duyulur hale getiriyor.

Bu eylemlerin herhangi birinde meydana gelen sorunlar, işitme kaybına yol açıyor. Bunlar arasında en sık karşılaştığımız sorunlar ise; sık kulak kiri, kulak zarına ait hastalıklar, orta kulakta sıvı birikmesi, kemikçiklerdeki sorunlar veya iltihaplar, iç kulakta yaşa bağlı ortaya çıkan işitme kayıpları, yüksek sese maruz kalma, kulak sinirine ait hastalıklar veya beyindeki merkezlerin rahatsızlıklarıdır.

Genel olarak iltihaplar, yaşa bağlı işitme kayıplar, travma, tümörler veya damar hastalıkları, doğumsal hastalıklar ile gürültü gibi sebepler de işitme kaybına neden oluyor.

İŞİTME KAYIPLARI NASIL ORTAYA ÇIKIYOR?

İşitme kayıpları, genel olarak iletim tipi, iç kulak tipi ve her iki durumun bir arada olduğu mix tip şeklinde ortaya çıkıyor. Bu rahatsızlık; ilaçlarla kemoterapi görenler, menenjit geçiren çocuklar, aile öyküsünde kaybı olanlar ile stres faktörünün yüksek olduğu Meniere hastalığı gibi tabloları da beraberinde getiriyor.

Günlük hayatı zorlaştıran işitme kayıplarında konuşmaları duymada zorluk, söylenenleri anlamada sıkıntı, arkasından seslenildiğinde cevap alamamak, televizyon sesini yükseltmek veya ekrana yaklaşmak, kalabalık ortamlarda duyma ve algılamada bozukluk gibi problemler sıklıkla baş gösteriyor.

Bu gibi sorunlarda erkek sesleri daha rahat algılanabilirken, kadın ve çocuk seslerini algılamak biraz daha zorlaşıyor.

YAŞLILIK HASTALIKLARINA DAVETİYE ÇIKARTIYOR

Bu aşamada farkındalık oldukça önemli. Problem ne kadar erken fark edilirse; tedavi sonucunun başarılı olma oranı da o denli fazladır.

İşitme kayıpları; sosyal, toplumsal ve fiziksel anlamda önemli sorunlar doğuruyor. İşitme kayıplar erken tedavi edilmediği ya da tedavide geç kalındığı taktide duyma kayıpları hatta Alzheimer gibi hastalıklara yol açabilir.

İŞİTME SORUNLARI KOKLEAR İMPLANT İLE ÇÖZÜLEBİLİYOR

İşitme kayıpları, hastalık ve tramvaya bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi doğuştan da kaynaklanabiliyor. Koklear implant veya biyonik kulak denilen cihaz, ileri ya da çok ileri düzeyde iç kulak tipi (sensorinöral) işitme kayıplarında kullanılıyor. İç kulağa yerleştirilen elektrot ile iç kulak işlevsel hale getiriliyor. İşitme cihazları sesin gücünü arttırarak iç kulağa iletiyor. Koklear implant, iç kulağın duymasını sağlıyor.

AİLELERE BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR

Yeni geliştirilen teknolojiler ile doğuştan oluşan işitme kayıpları, yenidoğan işitme testiyle tespit edilebiliyor. Çocuklarının işitme konusunda problem yaşayıp yaşamadığını belirleme konusunda ailelere büyük sorumluluklar düşüyor. Bununla birlikte tarama testi dışında işitme sinirinden beyindeki merkeze kadar olan yolların elektriksel gücünü ölçen ve tanı koymaya yardımcı testler de bulunuyor.  Bu şekilde belirgin işitme kayıpları yaşayan çocuklar, önceden saptanabiliyor. İşitme kayıplarında zamanında tanı koyulmazsa, çocuk sağır ve/veya dilsiz birine dönüşebilir. Tanı koyulmasının ardından çocuk bir yaşına geldiğinde koklear implant ameliyatı yapılması gerekiyor. İç ve dış parçalardan oluşan kompleks bir cihaz olan koklear implant kullanımıyla, kişi iyi bir şekilde duyabilir. Ancak konuşma, anlama ve ayırt etme konusunda çocuğun özel bir eğitim almasına ihtiyaç duyuluyor.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tanı koymaya yardımcı olan bir diğer yöntem ise; altın standart, Odyo olarak tanımlanan işitme testi oluyor. Kapsamlı bir fizik muayeneden geçirilen bireyin, sessiz bir kabinde yapılan işitme testiyle sorunu belirleniyor.  Öte yandan çocuklarla oyun oynayarak işitme testleri yapılabilir. Timpanograrn denilen yöntemle de işitme kaybını anlamak mümkün.

Ani işitme kayıplarında ilaç tedavisi (kortizon) ve hiperbarik oksijen tedavisi öne çıkarken, ileri derecede kayıplarda biyonik kulak uygulanıyor. kulak sıvılarına bağlı kayıplarda kulağa tüp takılarak, orta kulaktaki kemik kireçlenmesinde de kireçlenen kemik çıkarılıp yerine protez takılarak başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir