Bir kişi burun estetiği yaptırmayı düşündüğünde, genellikle bir çok soru sormaya, sağlığına daha yakından bakmaya ve ameliyatın sebeplerini değerlendirmeye çalışır. Rinoplasti ile alakalı duygusal olarak hazır olduğunuzu sorgulamak önemli olsa da, ameliyatın sizin için doğru olup olmadığını ya da hangi ameliyatın sizin için uygun olup olmadığını belirleyen bir dizi faktör daha vardır.

Hastanın Yaşı

Rinoplasti ameliyatının sizin için doğru bir seçenek olup olmadığına karar vermede yaşınız önemli bir rol oynamaktadır. Yaşın etkilediği en büyük şey burnun büyümeye devam etmesidir. Bu nedenle en erken 15-16 yaşlarında burun estetiği ameliyatı önerilmektedir. Yaşlıysanız ve yaşla ilişkili sağlık sorunlarınız varsa, ameliyatın haricinde başka tavsiyelerde bulunmak da mümkündür.

Hastanın Cildi

Cildinizin kalınlığı veya inceliği, rinoplastinin sonuçlarını etkilemektedir. Bir hastada burun bölgesinde daha kalın cilt varsa, cildin kalınlığı cerrahın yaptığı herhangi bir değişikliği bile göstermeyebilir. Daha ince cilt sonucu daha iyi gösterecektir. Herkesin cildi biraz farklı olduğu için deneyimli bir cerrah tercih etmek önemlidir.

Hastanın Burun Özellikleri

Hastanın burnu ameliyat sırasında ne yapılabileceğini ya da yapılamayacağını belirlemektedir. Bir çok kişi burnunun çok büyük olduğunu hissediyor ve boyutunu küçültmek için rinoplasti ameliyatı olmaya karar veriyor. Bazıları ise burnunun çok küçük olduğuna inanıyor ve yüzlerine daha iyi uyması için büyütme ameliyatı istiyor. Bu hastanın burun özelliklerine bağlıdır ve demek oluyor ki her rinoplasti ameliyatı aynı değildir.

Bununla birlikte, rinoplastinin tek nedeni fiziksel görünüş değildir. Bazı insanlar ameliyatı kozmetik sebeplerden dolayı istese de, diğerlerinin çoğu, solunum problemini düzeltmek veya bir yaralanmayı düzeltmek için rinoplastiden yararlanmaktadır.